Wraz z biegiem lat projektowanie przemysłowe samochodów obejmuje wzbogacanie ich o kolejne systemy bezpieczeństwa, które mają za zadanie zapewnić jeszcze wyższy poziom ochrony użytkownikom oraz innym uczestnikom ruchu. Część z tych rozwiązań, zgodnie z przepisami przyjętymi przez Komisję Europejską, staje się wymaganym wyposażeniem nowych aut, niezbędnym do otrzymania przez te pojazdy odpowiedniej homologacji dopuszczającej do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Na które nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach warto zwrócić szczególną uwagę?
Jedną z istotnych przyczyn wypadków i kolizji drogowych jest rozproszenie uwagi kierowcy. Duża liczba bodźców docierających do osoby kierującej pojazdem utrudnia koncentrację, a często wystarczy chwila nieuwagi, żeby doszło do tragicznego wydarzenia. Środkiem do zaradzenia temu problemowi ma być system ADDW, czyli układ stale monitorujący uwagę kierowcy. Na jakiej zasadzie on działa?
System ADDW wykorzystuje technologię opartą na podczerwieni oraz kamerach skierowanych na oczy kierowcy, które przy zaistnieniu określonych warunków weryfikują, czy jest skupiony na drodze. Standardowo ma on aktywować się, gdy pojazd przekroczy prędkość 20 km/h, ale producent samochodu może przyjąć również niższy próg inicjacji działania tego rozwiązania. Jeśli ustalona prędkość zostanie przekroczona, system ADDW rozpocznie kalibrację, a następnie będzie monitorować wzrok kierowcy pod kątem trzech obszarów pola widzenia. Należą do nich:
System ADDW jest szczególnie uwrażliwiony na spoglądanie kierowcy w okolice kolan i stóp pasażera – wynika to z faktu, że zazwyczaj stanowi ono sygnał świadczący o korzystaniu przez kierowcę z telefonu komórkowego podczas jazdy.
Do zadań systemu ADDW należy nie tylko monitorowanie uwagi osoby prowadzącej pojazd, ale także reagowanie, gdy rozpoznana zostanie utrata koncentracji. Sygnał ostrzegawczy w formie dźwiękowej, wizualnej lub wibracyjnej zacznie być emitowany i będzie zwiększać swoją intensywność, jeżeli:
Sygnał alarmowy wyłączy się automatycznie po tym, jak wzrok osoby prowadzącej pojazd zostanie skierowany we właściwy obszar. Warto dodać również, że:
Kolejnym istotnym systemem bezpieczeństwa samochodu, który zalicza się do grona rozwiązań ADAS, czyli zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy, jest inteligentny asystent prędkości. Przeznaczeniem tego systemu jest zmuszenie kierowcy do przestrzegania ograniczenia prędkości przyjętego na danym odcinku drogi. Jaki jest model działania inteligentnego asystenta prędkości?
Do realizacji swoich zadań inteligentny asystent prędkości wykorzystuje informacje pochodzące z układu rozpoznawania znaków drogowych bądź systemu GPS (lub obu tych źródeł). System ISA może funkcjonować w samochodzie w jednej z dwóch wersji:
Zastosowanie ISA w roli systemu bezpieczeństwa samochodu ma swoje uzasadnienie w tym, że duża część kolizji i wypadków drogowych wynika z niedostosowania prędkości poruszania się aut do obowiązujących ograniczeń.
Istotnymi rozwiązaniami wpływającymi na bezpieczeństwo samochodu, obecnych w nim osób oraz otoczenia, są systemy wykrywania obiektów podczas cofania. Mają one na celu zapobiegnięcie kolizjom z ludźmi i przedmiotami znajdującymi się za pojazdem. Czujniki parkowania i kamery cofania są wykorzystywane w pojazdach już od wielu lat. Nie oznacza to jednak, że w tym obszarze brakuje innowacji. Jakie można wyróżnić inne, jeszcze bardziej nowoczesne elementy bezpieczeństwa w samochodzie, które mają za zadanie wspierać kierowcę w trakcie manewru cofania?
Duże wsparcie dla osoby, która prowadzi auto wstecz, stanowi system monitorujący ruch poprzeczny podczas cofania. Zapewnia on szerszy wachlarz możliwości niż standardowa kamera cofania z czujnikami parkowania, umożliwiając identyfikację aut i pieszych zbliżających się do samochodu z lewej lub prawej strony. Ten system jest cennym udogodnieniem w wielu codziennych sytuacjach, np. podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego na jezdnię. Wykrywa on nadjeżdżające samochody lub nadchodzących pieszych i wydaje sygnał ostrzegawczy, umożliwiając uniknięcie kolizji.
Jednym z najbardziej innowacyjnych systemów bezpieczeństwa wspierających kierowców podczas poruszania się autem w kierunku wstecznym jest asystent hamowania podczas cofania. Jego głównym celem jest wykrywanie zbliżających się obiektów, zanim spostrzeże je osoba prowadząca samochód. System aktywuje się już wtedy, gdy kierowca włącza bieg wsteczny. Korzystając z informacji dostarczanych przez zamontowane z tyłu auta czujniki, system w momencie wykrycia zagrożenia informuje kierowcę o położeniu obiektu znajdującego się za samochodem. Jeśli osoba prowadząca pojazd zignoruje otrzymany alert, asystent hamowania podczas cofania uruchamia hamulce i zatrzymuje samochód w celu uniknięcia kolizji z wykrytym obiektem.
Zastosowanie aktywnego tempomatu zwiększa zarówno komfort jazdy danym samochodem, jak i związany z tym poziom bezpieczeństwa. Umożliwia on automatyczne, bieżące dostosowywanie prędkości auta w zależności od zmieniających się warunków na drodze oraz ustawień zadanych przez kierowcę, np. minimalnego odstępu, jaki ma zostać zachowany względem innych pojazdów. Za sprawą systemu ACC utrzymywana jest bezpieczna odległość pojazdu od innych samochodów poruszających się przed nim. Kiedy one zwalniają, to tempomat sprawia, że auto hamuje, natomiast gdy przyspieszają, to i on zwiększa prędkość pojazdu.
Warto dodać, że ACC w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów są w stanie zmniejszyć prędkość pojazdu jedynie do określonego pułapu i wymagają ingerencji kierowcy. Z kolei najnowsze aktywne tempomaty, w jakie wyposaża się nowe auta z automatyczną skrzynią biegów pozwalają m.in. na zatrzymanie pojazdu przed światłami drogowymi oraz wprawienie go w ruch w odpowiednim momencie.
Zgodnie z unijnymi przepisami, od 7 lipca 2024 roku każdy pojazd wyprodukowany na terenie UE musi posiadać tzw. samochodową czarną skrzynkę, czyli system EDR. Jej zadaniem jest bieżące rejestrowanie różnych parametrów działania samochodu, przy czym gromadzone przez nią dane są stale nadpisywane po to, aby pamięć urządzenia wystarczyła do zarejestrowania wartości określonych parametrów, takich jak m.in. prędkość pojazdu, czas reakcji kierowcy czy stan pasów bezpieczeństwa, w trakcie wypadku. Sygnałem do rozpoczęcia rejestracji i zapisu danych jest wykrycie niebezpiecznego zdarzenia drogowego przez czujniki systemu ACM.
Samochodowa czarna skrzynka rejestruje i zapisuje dane dotyczące zdarzeń, które nastąpiły do 5 sekund przed wypadkiem, w jego trakcie oraz do 250 milisekund po nim. Gromadzone przez nią informacje mogą się przydać m.in. do:
Należy zaznaczyć, że dane rejestrowane przez samochodowe czarne skrzynki są anonimowe i mogą być wykorzystywane wyłącznie w uzasadnionych prawnie przypadkach, za zgodą właściciela pojazdu.
Poza przedstawionymi wcześniej nowoczesnymi systemami bezpieczeństwa w samochodach istnieje wiele innych rozwiązań mających na celu zwiększenie ochrony użytkowników aut oraz innych uczestników ruchu, wśród których można wyróżnić m.in.:
Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach stanowią jeden z głównych priorytetów projektantów działających na rzecz firm z sektora automotive. Nieustanne prace trwają zarówno nad udoskonalaniem rozwiązań od lat wykorzystywanych w autach, takich jak np. systemy ABS czy ESP, jak i rozwojem nowych układów bezpieczeństwa, do których zaliczają się m.in. asystent pasa ruchu, system AEB czy systemy wykrywania obiektów podczas cofania. Inicjatywy w tym zakresie wynikają zarówno z autonomicznych decyzji producentów, którym zależy na zwiększeniu atrakcyjności wytwarzanych przez siebie pojazdów, jak i wprowadzanych regulacji prawnych, zobowiązujących koncerny samochodowe do implementacji w swoich produktach określonych rozwiązań mających na celu poprawę ich bezpieczeństwa.
Projektowanie samochodu pod kątem jego bezpieczeństwa jest skomplikowaną dziedziną, która wymaga od zajmujących się nią specjalistów dużego doświadczenia oraz wysokich kompetencji z wielu obszarów. Niezbędne okazuje się również kompleksowe podejście do projektu technologicznego, stanowiące klucz do opracowania niezawodnych, skutecznych rozwiązań. Jako Endego oferujemy profesjonalne wsparcie wykwalifikowanych inżynierów i projektantów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu i realizacji projektów technologicznych dla firm z sektora automotive.
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej