Menu handler

Rola inżyniera systemów w motoryzacji.

Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.

Systemy wbudowane w branży motoryzacyjnej to jedna z najbardziej wymagających i skomplikowanych rzeczy, jakie można dziś robić w tak zwanym „świecie IT”. Ludzie pracujący w tej branży muszą tworzyć produkty, które są bezpieczne, niezawodne, a także spełniają wymagania stawiane nowoczesnym urządzeniom samochodowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kto to jest inżynier systemów
  2. Co dokładnie inżynier systemów robi w branży motoryzacyjnej
  3. Jak zostać inżynierem systemów

Projekty w branży motoryzacyjnej

Projekty w branży motoryzacyjnej są bardzo wielowymiarowe i złożone, co wynika ze złożoności samych nowoczesnych samochodów, różniących się od samochodów sprzed 10-20 lat. Postęp polegał głównie na zwiększeniu bezpieczeństwa, ale także na dodaniu technologii i unowocześnieniu multimediów. Czy to oznacza, że starsze samochody nie były bezpieczne? Były, ale było to tylko bezpieczeństwo pasywne. Bezpieczeństwo pasywne oznacza sprzęt, który działa w trakcie lub po kolizji. Nowoczesne samochody mają aktywne systemy bezpieczeństwa, które powinny zapobiegać wypadkom.

Można zadać sobie pytanie – czy ta technologia jest skomplikowana? Jednym słowem: BARDZO! W nowoczesnym samochodzie można znaleźć prawie 3 kilometry różnych przewodów.

Projekt wiązek przewodów od Endego
Przewody w nowoczesnym samochodzie

Technologia stosowana w nowoczesnych samochodach ma za zadanie m.in. chronić kierowcę, pasażerów, a nawet pieszych (aktywnie i pasywnie). Jednocześnie ma zapewniać najwyższy komfort podróżowania i dostarczać rozrywki, czyli sprawiać, by podróżowanie było przyjemne i nie nudne, nawet jeśli za oknem nie dzieje się nic ciekawego.

Kim jest inżynier systemów

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od wyjaśnienia różnicy w obowiązkach na tym stanowisku między branżą IT a motoryzacyjną. Jeśli nie zdajesz sobie sprawy z tej różnicy, będziesz zaskoczony podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W branży IT obowiązki inżyniera systemów obejmują:

  • zarządzanie i monitorowanie wszystkich zainstalowanych systemów infrastruktury
  • instalowanie, testowanie, konfigurowanie i utrzymywanie systemów operacyjnych, oprogramowania aplikacyjnego i narzędzi do zarządzania systemem,
  • analizowanie i projektowanie automatyzacji procesów, np. przy użyciu języka C # i Microsoft .NET Framework oraz różnych systemowych interfejsów API,

Powyższe zadania znacznie różnią się od obowiązków inżyniera systemów w branży motoryzacyjnej i naszym zdaniem są bliższe inżynierowi oprogramowania.

Czy w branży IT jest miejsce dla inżyniera systemowego? Tak! Najbliższą rolą byłby Analityk Biznesowy.

Inżynier systemów w motoryzacji

Nie jest łatwo znaleźć jasną, prostą definicję obowiązków inżyniera systemów.
Funkcja ta jest trochę „wszechstronna” – do wszystkiego i dla wszystkich. Często, ze względu na charakterystykę projektu, dwóch inżynierów systemów z pięcioletnim doświadczeniem może mieć zupełnie inną wiedzę i doświadczenie.

W branży motoryzacyjnej inżynier systemów odpowiada głównie za:

  • zarządzanie bazą danych wymagań
  • analiza wymagań klienta
  • uzgadnianie/definiowanie wymagań z klientem
  • opracowywanie wymogów systemu
  • wspieranie tworzenia architektury systemu lub tylko tworzenie architektury systemu
  • zapewnienie zgodności z procesem ASPICE (w kontekście części systemowej)
  • wsparcie dla innych kompetencji inżynieryjnych, dla których wymagania systemowe są dokumentami wejściowymi

Jednym z kluczowych zadań inżyniera systemowego jest tworzenie i utrzymywanie bazy danych wymagań, tj. zestawu dokumentów zawierających wizję klienta dotyczącą tego, jak produkt powinien wyglądać i działać, ale także jakie normy i standardy powinien spełniać. Dokumentacja może przybierać różne formy w zależności od klienta.

Wymagania klienta zawarte w dokumentacji są weryfikowane i przypisywane do danej kompetencji (np. mechanicznej, walidacji, oprogramowania, testów, elektrycznej), a następnie dalej weryfikowane przez wcześniej przypisane kompetencje.

Przegląd wymagań jest procesem cyklicznym, rzadkim, a raczej niemożliwym jest scenariusz, w którym wszystkie kwestie zawarte w wymaganiach klienta są jasne dla inżynierów. Na etapie przeglądu wymagań pojawia się wiele pytań / punktów otwartych. Zadaniem inżyniera systemowego jest uzupełnienie luk i wyjaśnienie niejasnych kwestii. Następnie cykl powtarza się ponownie, aż każde wymaganie zostanie zrozumiane, wiemy dokładnie, jak je wdrożyć i jak je przetestować.

Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Obowiązkiem inżyniera systemu jest zapewnienie okresowości procesu przeglądu wymagań.

Przydatną rzeczą dla inżyniera systemów są dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, musi on być w stanie łatwo dogadać się z ludźmi. Jest to przydatne nie tylko podczas wspomnianego powyżej procesu przeglądu wymagań, ale także podczas negocjacji z klientem. Inżynier systemowy jest najczęściej interfejsem łączącym wizję klienta z innymi inżynierami w projekcie.

Często zdarza się, że podczas analizy wymagań klienta konieczne jest uzyskanie wsparcia od innych kompetencji specjalizujących się w danej dziedzinie (np. oprogramowanie, mechanika, elektryka, walidacja). Wówczas przegląd i analiza wymagań klienta odbywa się w grupie inżynierów, ale to Inżynier Systemowy jest odpowiedzialny za negocjacje i doprecyzowanie wymagań z klientem.

Na przykład:

  • Jesteśmy w stanie wykonać operację na danym procesorze, ale można to zrobić w 200 ms, a nie w 100 ms, jak początkowo zapisano w dokumentacji projektowej.
  • Wybrane materiały wytrzymają 150 000 cykli powtórzeń podczas testów walidacyjnych, a nie 200 000 cykli określonych w wymaganiach.

Czasami zdarza się, że klient oczekuje rzeczy, które są niemożliwe do zrealizowania w ramach budżetu lub sprzętu określonego dla danego projektu, ale jest tego zupełnie nieświadomy. W takiej sytuacji ponownie przydają się dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, ponieważ inżynier systemowy, jako pierwsza linia kontaktu, powinien wyjaśnić tę kwestię z klientem.

Jakość

Kolejnym aspektem obowiązków inżyniera systemów jest zapewnienie jakości produktu. Jakości w postaci tworzenia dokumentacji projektowej zgodnie z normami i standardami obowiązującymi w branży motoryzacyjnej (np. ASPICE). Tutaj wsparcie inżynierów jakości jest niezwykle ważne, ścisła współpraca z „jakością” jest kluczowa do przyjęcia odpowiedniej strategii i w tworzeniu dokumentacji spełniającej wymagane procesy.

Czy to wszystkie obowiązki inżyniera systemów w branży motoryzacyjnej? Oczywiście nie, a często skala obowiązków jest znacznie większa niż opisana powyżej, resztę można zawrzeć w określeniu „współpraca z innymi kompetencjami inżynierskimi” i zależy głównie od charakterystyki realizowanego projektu, a nawet zależy od klienta, dla którego projekt jest realizowany.

Inżynier systemów jest często odpowiedzialny za takie tematy jak:

  • Współpraca z fabryką produkcyjną
  • Wykonywanie tak zwanych wydań produkcyjnych
  • Definicja mapy pamięci dla każdego wydania produkcyjnego
  • Wspieranie testów systemowych
  • Praca nad ulepszaniem produktu
  • Udział w wycenach nowych projektów
  • Przeprowadzanie testów pomiarowych
  • Prowadzenie warsztatów technicznych z klientem i poddostawcami
  • Udział w projektowaniu produktów
  • Różne ponowne badania rynku w celu optymalizacji lub legalizacji produktu.

Oczywiście nie są to wszystkie działania i obowiązki wykonywane w ramach roli inżyniera systemów. Na przykład projekt oparty na kamerze do monitorowania wnętrza pojazdu będzie wymagał wielu nagrań do szkolenia i testowania sieci neuronowych. W innym projekcie, np. Body Computer, specjalista ds. systemów będzie zajmował się jedynie wymaganiami, dokumentacją i procesem.

Warto wspomnieć, że w ostatnich latach od inżyniera systemów wymaga się wiedzy z zakresu bezpieczeństwa funkcjonalnego i cyberbezpieczeństwa, przynajmniej na poziomie podstawowym, pomimo faktu, że do objęcia tych zagadnień w projekcie zatrudniani są specjaliści dziedzinowi. Należy również zauważyć, że podczas transformacji AGILE w przemyśle motoryzacyjnym coraz częściej to specjalista ds. systemów pełni funkcję Product Owner/Function Owner.

Jak szerokim spektrum obowiązków może zajmować się inżynier systemów? Biorąc pod uwagę obecną skalę różnorodności projektów realizowanych w celu budowy elektroniki do samochodów, trudno powiedzieć, ponieważ liczba komponentów elektronicznych w samochodach stale rośnie, a każdy z nich może mieć zupełnie inny charakter projektu, a co za tym idzie, zupełnie inny zakres obowiązków Inżyniera Systemów. Wystarczy spojrzeć na poniższą grafikę, aby zrozumieć skalę zaawansowania technologicznego współczesnego samochodu.

Przykład systemów wbudowanych w nowoczesnym samochodzie

Jak zostać inżynierem systemów?

Istnieje wiele możliwości, niektóre osoby z doświadczeniem w branży decydują się na zmianę kariery i wybranie ścieżki inżyniera systemów – najczęściej są to testerzy lub inżynierowie oprogramowania, ale mogą to być również inżynierowie jakości itp.

Kilkuletnie doświadczenie i dobre zrozumienie branży motoryzacyjnej ułatwiają dopasowanie się do roli inżyniera systemów. Dobrym wprowadzeniem do roli specjalisty ds. systemów jest stanowisko inżyniera ds. wymagań. Głównym zadaniem inżyniera wymagań jest pisanie wymagań i przeprowadzanie przeglądów istniejących wymagań. Inżynier wymagań jest dobrym wprowadzeniem do roli inżyniera systemów, ponieważ zadania wykonywane w tej roli częściowo pokrywają zakres obowiązków inżyniera systemów.

Podsumowanie

W branży motoryzacyjnej istnieje wiele różnych ról. Inżynieria systemów nie należy do najłatwiejszych – wymaga wiedzy, doświadczenia i dobrego zrozumienia biznesu oraz zasad branży motoryzacyjnej. Rola inżyniera systemów to przyjemna równowaga między pracą z dokumentacją a pracą z ludźmi. Jeśli jesteś otwarty na różne, często niekonwencjonalne rozwiązania, potrafisz myśleć analitycznie i lubisz pracę z ludźmi, to zdecydowanie jest to coś dla Ciebie.

Czy pociąg wodorowy może zrewolucjonizować transport kolejowy?

Przyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?

Czytaj więcej

Autobus wodorowy – innowacyjny element tkanki miejskiej

Idea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?

Czytaj więcej

Na jakie nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach warto zwrócić uwagę?

Wraz z biegiem lat projektowanie przemysłowe samochodów obejmuje wzbogacanie ich o kolejne systemy bezpieczeństwa, które mają za zadanie zapewnić jeszcze wyższy poziom ochrony użytkownikom oraz innym uczestnikom ruchu. Część z tych rozwiązań, zgodnie z przepisami przyjętymi przez Komisję Europejską, staje się wymaganym wyposażeniem nowych aut, niezbędnym do otrzymania przez te pojazdy odpowiedniej homologacji dopuszczającej do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Na które nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach warto zwrócić szczególną uwagę?

Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz dowiedzieć się więcej o inżynierii i motoryzacji?