Menu handler

Optymalizacja wsporników smarownicy kół.

Analiza przyczyn źródłowych wibracji wspornika i zaproponowanie rozwiązania pozwalającego unikać wynikających z nich usterek.

Klient
Automotive client
Branża
  • automotive
Rok
2021

Opis projektu

Analiza przyczyn źródłowych wibracji wspornika i zaproponowanie rozwiązania pozwalającego unikać wynikających z nich usterek.

Problem

Awaryjność wspornika smarownicy kół wskutek silnych wibracji.

Rozwiązanie

Pracę rozpoczęto od analizy metodą elementów skończonych (FEA), która pozwoliła na określenie rzeczywistych obciążeń. Szczególnie dokładnej analizie poddano wibracje. Uzyskane dane wykorzystano w procesie post-processingu z użyciem: szybkiej transformacji Fouriera (FFT) i eliminacji szumu białego. Pozyskane dane przeniesiono do modelu FEA i skorelowalano z testem FEA.

Efekt

Zastosowane rozwiązania pozwoliły zoptymalizować topologię sztywności i masy. Dzięki kompleksowemu podejściu – obejmującemu analizę przyczyn źródłowych, dokładne badanie uzyskanych danych i optymalizację topologii – można było dostarczyć bezbłędne, solidne rozwiązanie. Rezultatem był ulepszony projekt wykorzystany do wytworzenia gotowego do implementacji produktu, pozostającego w użyciu od jego pierwszego wdrożenia. 

Rola inżyniera systemów w motoryzacji

Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Czy pociąg wodorowy może zrewolucjonizować transport kolejowy?

Przyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?

Czytaj więcej

Autobus wodorowy – innowacyjny element tkanki miejskiej

Idea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?

Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz dowiedzieć się więcej o inżynierii i motoryzacji?