Samochody elektryczne wciąż budzą obawy o bezpieczeństwo. Eksploatacja dobrze zaprojektowanych i wykonanych BEV nie jest jednak wcale bardziej ryzykowna niż w przypadku samochodów spalinowych i hybryd.
Porównując zagrożenie pożarem w przypadku samochodów elektrycznych (BEV) i spalinowych warto wskazać elementy konstrukcji wspólne dla obu rodzajów napędu oraz różniące je kwestie. W obu przypadkach potencjalne zagrożenie wiąże się z wiązką elektryczną – w pojazdach obu typów ilość przewodów jest bardzo zbliżona. Zagrożenie może wynikać z niewłaściwego zaprojektowania, nie dość dobrego wykonania wiązki albo nadgryzienia przewodów przez zwierzę. Przykładowo, do pożaru może doprowadzić spowodowane przez kunę zwarcie instalacji.
Jeśli chodzi o różnice, w przypadku samochodów spalinowych ryzyko samozapłonu wynika przede wszystkim z nieszczelności układu paliwowego. Jego rozszczelnienie może prowadzić do gromadzenia się łatwopalnych oparów i ich zapłonu. Specyficzna w przypadku pojazdów elektrycznych jest kwestia ryzyka zapłonu baterii – wskutek jej nie dość dobrego wykonania bądź przekroczenia granicznych wartości temperatur.
Choć w pamięci konsumentów mogą być żywe przypadki zapłonu baterii telefonów komórkowych, podobne ryzyko w przypadku akumulatorów samochodów elektrycznych jest minimalne. Od tamtego czasu znacząco rozwinęła się technologia, świadomość i wiedza na temat eksploatacji baterii. Korzystając ze smartfona czy bezprzewodowego odkurzacza, mało kto martwi się dziś ryzykiem ich samozapłonu.
Tymczasem, wymagania bezpieczeństwa w branży automotive są o wiele bardziej restrykcyjne niż w przypadku AGD i elektroniki użytkowej. Proces rozwoju produktu podlega w branży motoryzacji wieloetapowemu sprawdzaniu i walidacji. W przypadku BEV bardzo rozwinięty jest także monitoring stanu baterii i system chłodzenia, a jej serwisowanie może odbywać się tylko w wyspecjalizowanych stacjach.
Ciekawym odniesieniem jest kwestia funkcjonujących na rynku z powodzeniem od przeszło 20 lat samochodów hybrydowych. Zawierają one zarówno newralgiczne elementy typowe dla pojazdów elektrycznych, jak i spalinowych. Ryzyko jest więc teoretycznie większe niż w samochodach z napędem jednego rodzaju. W powszechnej świadomości są one jednak uznawane za bezpieczne.
Prace projektowe nad rozwojem baterii do samochodów elektrycznych to wielomiesięczny, czasem wieloletni proces. W tym czasie zgodnie z zasadami analizy ryzyka brane są pod uwagę i sprawdzane wszelkie scenariusze. W wyspecjalizowanych laboratoriach i stacjach kontrolnych wyczerpująco badane są wszystkie aspekty funkcjonowania baterii – również pod kątem temperatur pracy i zapłonu. OEM-y szczególną wagę przykładają także do zapewnienia skutecznego systemu chłodzenia baterii przed wypuszczeniem na rynek wyposażonego w nią pojazdu. Bezpieczeństwo jest co najmniej równie ważnym aspektem prac projektowych nad bateriami do BEV, co ich żywotność, wydajność, zasięg i czas ładowania.
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej