Branża motoryzacyjna to jedna z najszybciej ewoluujących gałęzi gospodarki. Nowe modele biznesowe, automatyzacja, digitalizacja i rozwój nowych technologii – przemysł ten przechodzi obecnie rewolucyjne zmiany. Czego możemy spodziewać się w branży automotive w najbliższym czasie?
Silna konkurencja na rynku, nowe normy prawne i stale zmieniające się środowisko technologiczne wiążą się z koniecznością ciągłego ścigania się o klienta. Producenci konkurują oferując coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Samochody autonomiczne są już faktem, a nie tylko ideą wizjonerów. Bardziej rygorystyczne normy emisji napędzają rozwój alternatywnych źródeł energii i stawiają coraz to nowe wyzwania producentom OEM. Jednakże zmiany dotykają nie tylko samochodów osobowych oraz ich producentów. Obecna sytuacja polityczno-gospodarcza wpływa również na producentów podzespołów czy części zamiennych, autobusów, ciężarówek, ciężkiego sprzętu, motocykli. Jak w świecie tak dynamicznych zmian mają odnaleźć się projektanci i menadżerowie branży automotive?
W następnej dekadzie tempo innowacji w przemyśle motoryzacyjnym nieuchronnie wzrośnie. Nowe modele będą wypuszczane szybciej, a gama modeli będzie corocznie aktualizowana w celu wdrożenia najnowszych rozwiązań w zakresie sprzętu i oprogramowania. To oczywiste, że klienci nie są gotowi na coroczny zakup nowego pojazdu ze względu na wysokie koszty. Tradycyjny model biznesowy sprzedaży samochodów może zostać wkrótce uzupełniony o szereg różnorodnych rozwiązań samochodów współdzielonych.
Ten trend w przemyśle motoryzacyjnym jest szczególnie istotny w dużych miastach, gdzie korzystanie z prywatnego samochodu staje się coraz trudniejsze. Zbyt duży ruch, za mało miejsca do parkowania i długi czas spędzony w korkach sprawiają, że indywidualne podróże samochodem stają się nieracjonalne. Ponadto model abonamentowy car sharingu sprawia, że korzystanie z samochodu jest bardziej przystępne cenowo.
Dzięki dopasowanym do potrzeb rozwiązaniom w zakresie mobilności konsumenci będą mogli zamawiać pojazdy w dowolnym miejscu za pośrednictwem usługi na żądanie. Prognozuje się, że udział pojazdów współdzielonych na rynku diametralnie wzrośnie – potencjalnie nawet jeden na dziesięć samochodów sprzedawanych w 2030 roku może być samochodem współdzielonym. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przygotować swoją firmę na ten model biznesowy, skontaktuj się z nami [tutaj]. Nasi specjaliści doradzą najlepsze rozwiązanie.
W miarę jak społeczeństwo staje się bardziej świadome wpływu swoich wyborów na środowisko, mobilność cyrkularna wyłania się jako obiecujące rozwiązanie pozwalające na redukcję emisji i ilości odpadów. Ruch w kierunku cyrkularności będzie miał znaczący wpływ na produkcję samochodów, począwszy od stosowanych materiałów, a skończywszy na sposobie projektowania i produkcji pojazdów. Wielu największych producentów z branży automotive, takich jak Mercedes, Ranult czy Volkswagen wdraża ten nowy model produkcji. Przyjmując zasady projektowania cyrkularnego, producenci samochodów mogą zmniejszyć ilość odpadów i zminimalizować wpływ swoich produktów na środowisko. Oznacza to, że pojazdy zostaną wykonane z wykorzystaniem odnawialnych materiałów, często pochodzących z recyklingu, jak. np. „skórzane” obicia foteli wykonane z ekstraktu sadzonek drzew oliwnych lub elementy wykończenia wnętrz wykonane z przetworzonych plastikowych butelek. Jedną z idei mobilności cyrkularnej jest projektowanie elementów pojazdu w sposób umożliwiający łatwy demontaż i recykling po zakończeniu ich cyklu życia.
Jednym z głównych powodów, dla którego producenci z branży automotive chcą inwestować w mobilność cyrkularną jest to, że promuje ona innowacyjność i kreatywność. Firmy, które przyjmują tę koncepcję, stale szukają nowych sposobów na ulepszenie swoich produktów i usług, jednocześnie minimalizując ich negatywny wpływ na środowisko. To się opłaca! Poprzez przyjęcie zrównoważonych praktyk, firmy mogą zmniejszyć zużycie energii, obniżyć koszty operacyjne i zwiększyć rentowność. Ponadto firmy, które stawiają na zrównoważony rozwój, często cieszą się lepszą reputacją wśród konsumentów.
Produkcja, użytkowanie i utylizacja pojazdów według założeń gospodarki cyrkularnej ma docelowo nie powodować powstawania odpadów materiałowych ani zanieczyszczeń. Chociaż daleka jeszcze droga do pełnej cyrkularności samochodów, przemysł motoryzacyjny już dziś zmierza w kierunku bardziej wydajnego i ekologicznego systemu transportu.
W Endego wspieramy firmy, które stawiają na ekologiczne inicjatywy. Nasi specjaliści mają kompetencje, by projektować pojazdy według zasad gospodarki cyrkularnej. Możemy również zaoferować wsparcie w procesie projektowania lub dostosowania linii produkcyjnych pod taki model biznesowy. Napisz do nas, by wspólnie tworzyć bardziej zielone jutro.
Pojazdy podłączone do sieci mogą łączyć się z innymi samochodami lub z infrastrukturą transportową. Aplikacje nawigacyjne pokazujące dane o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym są już powszechnie stosowane na całym świecie. Idea „ekosystemu mobilności”, który wykorzystuje oprogramowanie do znajdywania bardziej efektywnych rozwiązań pomiędzy usługami transportowymi a ich użytkownikami, ma wkrótce stać się nową rzeczywistością.
W niedalekiej przyszłości producenci OEM będą pełnić rolę wielkiej bazy danych, która w sekundę przetwarza oceany informacji. Dzięki nim – oczywiście za zgodą klienta – producenci będą mogli ulepszać swoje usługi i oferować spersonalizowane rozwiązania. Mogą na tym skorzystać również lokalne biznesy. Przykładowo, wiedząc na podstawie lokalizacji, że ktoś wielokrotnie odwiedza tę samą stację, właściciel będzie mógł zaproponować zniżkę lub darmową kawę. W ten sposób można współpracować na wielu płaszczyznach, wpływając pozytywnie na sprzedaż, jak i komfort podróży kierowcy. Zrozumienie technologii big data ważne jest nie tylko dla branży automotive, ale całej gospodarki. Niestety wraz ze wszystkimi korzyściami, które niesie big data, pojawiają się również zagrożenia. Wirusy, złośliwe oprogramowanie, kradzież danych, czy nawet możliwość przejęcia kontroli nad niektórymi systemami samochodu to tylko niektóre z nich. Nasi specjaliści z zakresu Cybersecurity mają wiedzę i narzędzia, które sprawią, że klienci będą chronieni przed wszelkimi zagrożeniami wynikającymi z połączenia samochodu z siecią.
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej