Menu handler

AUTOSAR – przełom w projektowaniu dla motoryzacji.

System AUTOSAR pomaga usprawnić proces projektowania i zwiększać bezpieczeństwo na drodze. Dzięki otwartej architekturze i ściśle znormalizowanym procesom pomaga producentom samochodów w wykrywaniu i eliminowaniu błędów. Zastosowanie AUTOSAR pozwala na zintegrowanie różnych modułów oprogramowania i tworzenie z ich użyciem jednego, spójnego systemu.

Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić standard AUTOSAR w Twojej firmie!

AUTOSAR (Automotive Open System Architecture) jest systemem o otwartej architekturze stworzonym z myślą o uproszczeniu i usprawnieniu procesu projektowania, implementacji i integracji oprogramowania w pojazdach. Standard został opracowany przez kilka wiodących firm w branży motoryzacyjnej, w tym Audi, BMW, Fiat, Ford, Opel i VW. Jego głównym celem jest zapewnienie, aby różne elementy systemów samochodowych były w stanie pracować razem, niezależnie od tego, kto je zaprojektował lub produkował. Jego wdrożenie przynosi szereg korzyści – włącznie z ułatwieniem prac projektowych i poprawą bezpieczeństwa na drogach.

Korzyści z wdrożenia standardu AUTOSAR

Niezawodność

System AUTOSAR jest stosowany w większości samochodów i testowany od lat. Dzięki zgromadzonym przez użytkowników doświadczeniom i wprowadzanym na bieżąco usprawnieniom jest niezawodny i bardzo zaawansowany w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. W efekcie pojazdy wyposażone w AUTOSAR są bezpieczniejsze dla kierowców i pasażerów.

Eliminowanie błędów

Dzięki przewidzianym w AUTOSAR ściśle zdefiniowanym procedurom przestrzegający ich producenci mogą mieć pewność, że ich pojazdy są w pełni zgodne ze standardami bezpieczeństwa. W praktyce AUTOSAR może pomóc w identyfikacji i korygowaniu błędów w systemach samochodowych, które inaczej mogłyby pozostać niewykryte i stanowić zagrożenie dla kierowców i innych użytkowników dróg.

– Zwiększenie jakości i efektywności

AUTOSAR jest powszechnie uważany za rewolucję w branży motoryzacyjnej, ponieważ pozwala na zastosowanie jednolitej architektury oprogramowania w różnych pojazdach, bez względu na producenta. Framework ten oparty jest na bazie standardowych zasad, co umożliwia integrację różnych modułów oprogramowania w jedną spójną całość. AUTOSAR pomaga w zwiększeniu jakości i efektywności procesów projektowych w branży motoryzacyjnej, skracając czas opracowania i wprowadzenia na rynek nowych produktów.

– Uniwersalność dzięki budowie modułowej

Framework AUTOSAR działa w oparciu o kilka modułów:

  • strukturę systemową,
  • układ komunikacji pomiędzy komponentami,
  • oprogramowanie diagnostyczne
  • oraz magistralę funkcjonalną VFB pozwalającą modelować komunikację między komponentami oprogramowania.

Modułowa budowa ułatwia projektowanie oraz implementację oprogramowania i sprawia, że rozwiązanie ma charakter uniwersalny.

Trudności we wprowadzaniu systemu AUTOSAR

Jako główny model oprogramowania wykorzystywany w branży motoryzacyjnej AUTOSAR daje producentom samochodów wiele korzyści. Jest to zarazem skomplikowany system, którego wdrożenie może wiązać się z określonymi trudnościami.

Złożoność systemu

Jako kompleksowy system AUTOSAR jest skomplikowany. Jego skuteczne wykorzystywanie wymaga zrozumienia zarówno samego systemu, jak i procesów z nim związanych. Niewłaściwa implementacja rozwiązania może doprowadzić do poważnych problemów z oprogramowaniem i powodować trudności z utrzymaniem ciągłego działania systemu. Stosowanie AUTOSAR wymaga więc specjalistycznej wiedzy, a symulacje i testy prowadzone w jego ramach często wiążą się z dużymi nakładami czasowymi i finansowymi.

Konieczność częstej aktualizacji

Różne wersje oprogramowania poszczególnych zespołów bywają ze sobą niekompatybilne. Wynika z tego konieczność ich bieżącej aktualizacji oraz dostosowania procesu projektowania do nowych wersji. Może to znacząco obciążać zespół deweloperski.

Cena

Rozwiązania AUTOSAR są dość drogie, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla mniejszych firm. Standardy te są powszechne w branży, a ich wprowadzenie wiąże się z dużymi kosztami dla producenta.

Jak uniknąć powyższych zagrożeń?

Standard oprogramowania AUTOSAR odgrywa kluczową rolę w branży motoryzacyjnej, a jego znaczenie wciąż rośnie. Otwarte podejście do projektowania i integracji oprogramowania samochodowego pozwala na wykorzystanie potencjału różnych producentów i wypracowaniu innowacyjnych rozwiązaniach dla użytkowników. Dlatego też pomimo potencjalnych trudności warto zainwestować w tę technologię. By zapobiec problemom w jej wdrożeniu, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych projektantów.

Jako ENDEGO specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze klientów w zakresie wprowadzenia systemu AUTOSAR, poprzez prowadzenie projektów oraz udostępnianie wykwalifikowanych pracowników.

Zatrudniamy najlepszych specjalistów, posiadających wieloletnie doświadczenie oraz wyjątkowe umiejętności, które są kluczowe dla bezbłędnego projektowania i implementacji, konfiguracji i testowania skutecznych rozwiązań w tej dziedzinie. Dzięki naszemu zespołowi ekspertów nie będziesz musiał inwestować w kosztowne i czasochłonne szkolenia. Realizujemy projekty, oferując indywidualne podejście oraz szczegółowe konsultacje techniczne i wsparcie projektowe.

Warto nawiązać współpracę z ENDEGO i korzystać z zalet AUTOSAR bez ryzyka popełnienia błędów wynikających ze złożoności systemu. Gwarantujemy kompleksową obsługę oraz wysoką jakość usług. Zaufaj naszemu doświadczeniu i umiejętnościom. Z nami wprowadzenie systemu AUTOSAR w Twojej przebiegnie sprawnie i zakończy się sukcesem.

Rola inżyniera systemów w motoryzacji

Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Czy pociąg wodorowy może zrewolucjonizować transport kolejowy?

Przyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?

Czytaj więcej

Autobus wodorowy – innowacyjny element tkanki miejskiej

Idea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?

Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz dowiedzieć się więcej o inżynierii i motoryzacji?