Etap prototypowania odgrywa kluczową rolę w procesie kompleksowego rozwoju produktów. Dlaczego jest to tak ważne? Prototypy są nie tylko narzędziem do przetestowania funkcjonalności i wyglądu produktu, ale także stanowią punkt wyjścia do wprowadzenia zmian i ulepszeń. Czym charakteryzuje się prototyp, jak powstaje i dlaczego warto nad nim pracować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule!
Co to jest prototyp i jaką odgrywa rolę w rozwoju produktu?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają innowacyjne produkty, które później podbijają rynek? Sekretem ich sukcesu jest prototypowanie! Aby zrozumieć jego znaczenie, należy uświadomić sobie, że droga wiodąca od wstępnych koncepcji danego rozwiązania do jego wdrożenia do seryjnej produkcji jest długa i wieloetapowa. Prototypowanie jest istotną fazą tego procesu – pozwala m.in. zweryfikować, jakie kwestie są najważniejsze z perspektywy klienta, sprawdzić w praktyce różne założenia projektowe i, ostatecznie, przygotować finalną wersję produktu, który spełnia wszystkie ustalone wymagania. Przed przystąpieniem do wytwarzania prototypów należy jednak się odpowiednio przygotować. Jako Endego prototypowanie poprzedzamy dwoma innymi etapami: Concept Studies i projektowaniem.
W jaki sposób się to odbywa i jak wygląda dokładnie sam proces prototypowania? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury!
Prototyp w powszechnym rozumieniu jest utożsamiany z pionierskim, niedoskonałym rozwiązaniem, które z czasem ma zostać ulepszone i osiągnąć poziom umożliwiający jego praktyczne zastosowanie. Dzięki prototypowi możemy przetestować nasze idee i uczyć się na własnych błędach, aby w końcu stworzyć produkt, który spełni oczekiwania użytkowników. W ujęciu technologicznym prototyp można zdefiniować natomiast jako pierwszy egzemplarz kontrolny nowego produktu bądź wyrobu w znaczącym stopniu odróżniającego się od tych obecnie produkowanych. Wyrób powstały w procesie prototypowania poddaje się różnym testom i badaniom, które weryfikują m.in. jego:
Poprzez wykonywanie prototypów oraz ich późniejsze dokładne badanie i konsultowanie z klientem można uniknąć sytuacji, w której dojdzie do nieudanego wdrożenia lub wprowadzenia do produkcji wyrobu wadliwego bądź niezgodnego z wizją i wymogami klienta.
Gdzie wykorzystuje się prototypy? Prototypowanie stosuje się m.in. w firmach:
Z prototypowania, choć nie w rozumieniu inżynierskim, korzysta się także np. w przedsiębiorstwach IT, agencjach kreatywnych oraz wielu innych firmach, w których zachodzi potrzeba stworzenia nowych usług.
Kiedy wiemy już, co to znaczy prototyp oraz w jakich branżach wykorzystuje się tego rodzaju rozwiązania, warto zastanowić się nad powodami, dla których prototypowanie stanowi kluczowy element procesu wprowadzania nowych produktów oraz usług na rynek. Dlaczego warto tworzyć prototypy i jakie pełnią one funkcje w procesie rozwoju projektu?
Decydując się na tworzenie prototypów uwalniamy swoją kreatywność i stwarzamy przestrzeń do wspólnej wymiany spostrzeżeń zarówno w zespole, jak i w relacji z klientem. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze pierwszy prototyp będzie idealny. Cenniejszy bywa częstszy feedback ze strony odbiorcy końcowego pozwalający zaoszczędzić czas i środki finansowe, które w innym wypadku byłyby tracony na dopracowywanie nieoptymalnej koncepcji.
Z licznych zalet prototypowania korzystamy również w Endego. Stanowi ono jeden z bazowych elementów naszej usługi kompleksowego rozwoju produktów. Na czym polega projektowanie przemysłowe w tym wydaniu? Podstawową wartością, jaką zapewnia ta forma współpracy z Endego, jest to, że nasz zespół całościowo zajmuje się realizowanym dla klienta projektem technologicznym. Bierzemy odpowiedzialność nie tylko za analizę kosztów czy opracowanie koncepcji i projektowanie, ale także budowę łańcucha dostaw, prototypowanie i testy uruchomienia seryjnej produkcji oraz jej późniejsze wsparcie.
Pierwszym etapem na drodze do ukończenia projektu technologicznego jest faza Concept Studies. Co się na nią składa? W jej ramach:
Po zgromadzeniu niezbędnych informacji i przygotowaniu wstępnych założeń przystępujemy do etapu projektowania. Podejmujemy wtedy szereg działań, do których zaliczają się m.in.:
Prawidłowo zrealizowane etapy Concept Studies oraz projektowania stanowią dobrą podstawę do przeprowadzenia trzeciej fazy procesu kompleksowego rozwoju produktów, jaką jest prototypowanie. Składają się na nią cztery podstawowe kroki, o których więcej piszemy później:
Warto zaznaczyć, że na wszystkich wcześniej wymienionych etapach zapewniamy klientowi bieżące doradztwo techniczne. Obejmuje ono m.in.:
Prototypowanie jest procesem iteracyjnym, co oznacza, że odbywa się w cyklach, które w tym przypadku określa się mianem pętli prototypowych. Pierwszym krokiem w takiej pętli jest precyzyjne zrozumienie problemu projektowego. Następnie przystępujemy do przygotowania modeli i dokumentacji technicznej umożliwiających wykonanie prototypu maszyny, a następnie jego montaż. Wykonanie prototypu jest kluczowe do walidacji modelu, która odbywa się przy każdej pętli prototypowej. Jeśli okaże się, że uzyskane w procesie prototypowania rozwiązanie satysfakcjonuje klienta, to jest wykonywana ostateczna dokumentacja techniczna w postaci rysunków 2D.
Na czym polegają poszczególne etapy prototypowania w wykonaniu Endego?
Jeśli szukasz fachowej pomocy w procesie prototypowania Twojego produktu, to właśnie znalazłeś idealnego partnera! Doświadczenie i wiedza zespołu wykwalifikowanych inżynierów Endego sprawia, że prototypowanie w naszym wykonaniu pozwala skutecznie i sprawnie przejść drogę od wczesnej koncepcji produktu do jego ostatecznej, funkcjonalnej formy, która satysfakcjonuje klienta pod każdym względem.
Aby wdrożyć nowy produkt, firma musi przejść skomplikowany proces prowadzący od wstępnej koncepcji wyrobu do fazy seryjnej produkcji. Jedno z narzędzi pozwalających na sprawne przebycie tej drogi stanowi prototyp, dlatego warto wiedzieć co to jest, jak powstaje i jakie korzyści zapewnia. Decydując się na stworzenie prototypu, czyli pierwszego egzemplarza kontrolnego (lub jednego z pierwszych egzemplarzy) nowego produktu, można nie tylko zweryfikować słuszność przyjętej koncepcji i jej założeń, ale także m.in. poznać lepiej oczekiwania i potrzeby klienta, sprawdzić funkcjonalność, ergonomię i estetykę przygotowanego rozwiązania czy ocenić potencjalny wyrób pod względem opłacalności. W Endego sam etap prototypowania poprzedzają Concept Studies oraz projektowanie, dzięki którym można wypracować solidne podstawy do rozpoczęcia pracy nad prototypem. Prototypowanie realizujemy w formie iteracyjnej, w pętlach prototypowych, które prowadzą przez przygotowanie modeli 3D, produkcję i montaż prototypu oraz walidację modelu. Kolejne cykle trwają do momentu, aż klient wyrazi pełne zadowolenie i zaakceptuje przygotowane przez nas rozwiązanie.
Chcesz zacząć produkować nowy wyrób i zależy Ci na wsparciu zespołu doświadczonych inżynierów, którzy kompleksowo rozwiną Twój produkt od poziomu wstępnej wizji do uruchomienia seryjnej produkcji oraz jej późniejszego wsparcia? Zapraszamy do kontaktu!
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej