Wykorzystywane w przemyśle i rolnictwie specjalistyczne pojazdy pracujące w wymagających warunkach stawiają przed projektantami szereg wyzwań. W szukaniu skutecznych i innowacyjnych rozwiązań pomóc mogą eksperci Endego.
Wojciech Irla – Off-Highway & Agriculture Competence Centre Director
Szczególne kategorie pojazdów specjalistycznych, do których zaliczają się maszyny robocze oraz rolnicze, są niezbędne dla wielu gałęzi przemysłu i rolnictwa na całym świecie. Ich wykorzystanie niesie ze sobą liczne wymagania i wyzwania, zarówno dla producentów jak i dla użytkowników. Celem Endego jest dostarczanie rozwiązań i kompetencji inżynierskich, które pozwolą naszym klientom skutecznie stawić im czoła. Naszą ofertę dla przemysłu ciężkiego opieramy na trzech filarach: bezpieczeństwo, wydajność i komfort. Uważamy je za kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw oraz z punktu widzenia środowiska.
Bezpieczeństwo operatora i otaczającego go środowiska to priorytet Endego.
Nasze doświadczone grono inżynierów wykonuje na co dzień projekty i wirtualne testy rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa biernego (TOPS, ROPS, FOPS), które minimalizują skutki zdarzeń niebezpiecznych. Przeprowadzamy testy i symulacje pod kątem standardów ISO, które pomagają nam zapewnić, że urządzenie spełnia najnowsze wymagania prawne.
Inżynierowie z działu oświetlenia pracują nad dynamicznymi matrycami projektującymi znaki w obszarze roboczym. Anteny i radary rozwijane w zespole Software/Hardware pozwalają na wczesne wykrywanie potencjalnych zdarzeń krytycznych oraz na komunikację z centralnym serwerem. Obszar łączności i detekcji zajmuje się projektowaniem i integracją radarów dalekiego zasięgu, lidarów, sensorów czy kamer wykrywających martwe strefy.
Całość tych kompetencji ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy, co przekłada się na budowanie renomy naszych klientów.
Każda minuta przestoju powoduje stratę dla przedsiębiorstwa. Jako specjaliści jesteśmy w stanie usprawnić pracę maszyn w oparciu o symulacje – tak aby urządzenia były bardziej wydajne i niezawodne. Dzięki zastosowaniu symulacyjnych metod projektowania przyspieszamy optymalizację aktualnych oraz tworzenie nowych rozwiązań technologicznych. Systemowe podejście do maszyny pozwala nam na identyfikację problematycznych obszarów jej funkcjonowania oraz identyfikację zależności pomiędzy systemami (Mechaniczny – Hydrauliczny – Pneumatyczny – Elektryczny).
Możliwość trafnego przewidzenia zachowania się materiału roboczego wpływa na wydajniejszy przepływ materiałów, skrócenie czasu ładowania / rozładowywania oraz poprawę efektywności pracy maszyn.
Identyfikacja sił oraz energii potrzebnej do wykonania konkretnych zadań umożliwia dostosowanie parametrów pracy maszyny i optymalizację konsumpcji energii, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie wpływu na środowisko i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
W Endego rozumiemy wyzwania związane z pracą w wymagającym środowisku. Projektujemy ergonomiczne wnętrza, skupiając się na funkcjonalności oraz komforcie pracy operatorów. Dotyczy to zarówno projektów wnętrz pojazdów, jak i ergonomii użytkowej systemów wpierających pracę operatora. Nasz zespół projektuje m.in. rozwiązania odpowiedzialne za komfort termiczny i akustyczny, począwszy od systemów wentylacji i klimatyzacji, poprzez izolacje termiczne i dźwiękowe – zarówno kabiny, jak i elementów zewnętrznych pojazdu. Poprzez minimalizację hałasu oraz zapewnienie optymalnej temperatury i jakości powietrza wewnątrz kabiny tworzymy bardziej komfortowe środowisko pracy.
Jako Endego oferujemy kompleksowe rozwiązania, które pozwalają naszym klientom na zdobycie przewagi w stosunku do swojej konkurencji. Dzięki doświadczeniom wyniesionym z ponad 500 projektów jesteśmy sprawdzonym, godnym zaufania partnerem.
Obecnie jednym z największych wyzwań na rynku ciężkich maszyn i urządzeń są wymagania związane z ekologią. Firmy zmuszone są do przechodzenia z tradycyjnych źródeł napędu na alternatywne źródła energii, takie jak energia elektryczna, wodór czy biopaliwa. Ochrona środowiska i dążenie do zrównoważonego rozwoju skłaniają również do znacznego ograniczenia emisji związków szkodliwych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Wprowadzanie nowych norm emisji, które zmuszają producentów do konstruowania urządzeń emitujących znacznie mniejszą ilość spalin, stwarza zarazem wymagające wyzwania technologiczne.
Kolejnym trendem na rynku jest autonomizacja maszyn. Wraz ze wzrostem popularności sztucznej inteligencji oraz sieci internetowej IoT, autonomizacja staje się realnym trendem, przyczyniającym się do zwiększenia produktywności, ale również zwiększenia bezpieczeństwa.
Endego wspiera także dynamiczny rozwój produktów z zakresu elektryfikacji. Nasze doświadczenie i wiedza z obszaru projektowania wiązek elektrycznych czy systemów bateryjnych pozwalają nam projektować maszyny dostosowane do najnowszych norm oraz adaptować już istniejące konstrukcje do nowych źródeł napędu. Mamy doświadczenie pozwalające na systemową integrację już istniejących na rynku komponentów oraz projektowanie kontrolerów sterujących precyzyjnie dostosowanych do potrzeb klienta.
W ramach naszych usług oferujemy również pomiary rzeczywistych parametrów pracy oraz tworzenie oprogramowania do zdalnej diagnostyki oraz obsługi maszyn przemysłowych czy rolniczych. Budujemy systemy monitorujące pracę urządzeń, co pozwala na szybkie reagowanie w przypadku zidentyfikowania odchyleń od norm.
W obliczu przemian związanych z postępem technologicznym i wymaganiami związanymi z ekologią rynek maszyn ciężkich ma przed sobą niesamowite możliwości rozwoju. Wdrażanie innowacyjnych technologii, takich jak nowe rodzaje napędu czy autonomizacja urządzeń, to proces, który pozwala zwiększyć efektywność i konkurencyjność całej branży, ale wymaga odpowiedniej wiedzy.
Korzystając z doświadczeń specjalistów Endego, firmy mają szansę osiągać większą produktywność i redukować koszty, co przekłada się bezpośrednio na ich konkurencyjność na rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możemy wprowadzić innowacje w Twojej firmie skontaktuj się z nami już dziś!
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej