Choć mogłoby wydawać się, że to dziedzina branży motoryzacyjnej znacznie mniej innowacyjna niż napęd czy oprogramowanie, również projektowanie wnętrz samochodów podlega technologicznym trendom i w ogromnej mierze wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Co obecnie zaprząta uwagę interior designerów?
Projektowanie wnętrz samochodów to dziedzina, która stale się rozwija i zmienia, aby sprostać potrzebom coraz bardziej wymagających kierowców i pasażerów. Aktualnie głównymi wyzwaniami w branży jest poprawa bezpieczeństwa oraz nacisk na stosowanie ekologicznych materiałów. W jaki sposób podchodzą do tych kwestii projektanci, opowiada w poniższym artykule Marcin Bilut, Competence Centre Director – Interior w Endego.
Minimalizm w dzisiejszych czasach stał się bardzo popularnym trendem nie tylko w przypadku pojazdów. Nowoczesne samochody są projektowane z myślą o redukcji niepotrzebnych elementów. Tworząc koncepcję wnętrza dba się o to, aby było ono nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Minimalistyczne wnętrza samochodów charakteryzują się prostotą i elegancją. Wszystko jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, a każdy element pełni określoną praktyczną funkcję. W samochodach nie ma zbędnych przycisków, które mogłyby rozpraszać kierowcę, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy. Sterowanie ważnymi funkcjami, takimi jak klimatyzacja, nawigacja czy radio odbywa się za pomocą ekranu dotykowego lub – w najnowszych modelach – za pomocą gestów. Projektanci pracujący w Endego zdają sobie sprawę z tego, że minimalizm w projektowaniu samochodów to nie tylko sposób na stylowe i eleganckie wnętrza, ale też na bezpieczną jazdę i innowacyjne rozwiązania.
Ambient light to kolejny niezwykle popularny trend w projektowaniu samochodów, polegający na zastosowaniu dodatkowego oświetlenia wewnątrz pojazdu. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie przyjemnej atmosfery w aucie. Obecnie technologia LED umożliwia formowanie diód w dowolne kształty co bardzo często wykorzystywane jest przez designerów do podkreślenia stylowych linii karoserii oraz podkreślenia wysokiej jakości wykończenia wnętrza. Oświetleniem tego rodzaju można sterować pod względem natężenia, barwy czy koloru, co pozwala na dopasowanie ustawień do indywidualnych preferencji kierowcy i pasażerów. Jednak zastosowanie dodatkowego oświetlenia we wnętrzu samochodu to nie tylko ciekawy wizualnie dodatek, ale również praktyczne rozwiązanie. Dzięki funkcji dostosowania oświetlenia do warunków atmosferycznych, poprawia ono widoczność i zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Więcej na temat oświetlenia samochodowego znajdziesz w tym artykule.
Komfort siedzenia i prowadzenia stanowi podstawę dla pozytywnych doznań z jazdy zarówno dla kierowców i pasażerów. Dlatego też ergonomia to ważny aspekt projektowania samochodowego interioru. Projektanci wnętrz skupiają się w związku z tym na opracowywaniu siedzeń, które zapewniają wygodną pozycję i optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Nowoczesne fotele samochodowe mają funkcje regulacji w kilkunastu poziomach, które pozwalają na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji użytkownika, a modele aut z „wyższej półki” są wyposażone w takie gadżety, jak podgrzewania, wentylacja czy też kilkanaście programów masażu.
W związku z celami ograniczenia śladu węglowego zrównoważony rozwój oraz gospodarka obiegu zamkniętego to trendy, które stale przybierają na znaczeniu. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną producenci samochodów dążą do tworzenia wnętrz, które są wykonane z ekologicznych materiałów, generują jak najmniej zanieczyszczeń podczas produkcji oraz są łatwe do demontażu i ponownego przetworzenia po zakończeniu ich cyklu życia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych zamienników popularnych w produkcji samochodów materiałów. Dobrym przykładem są „skórzane” obicia foteli wykonane z ekstraktu sadzonek drzew oliwnych, a to tylko jedno z licznych ekologicznych rozwiązań. Niektóre OEM-y stawiają na recykling, produkując elementy wykończenia wnętrz wykonane z przetworzonych plastikowych butelek PET.
Zastosowanie niektórych materiałów jest podyktowane potrzebą zmniejszenia masy samochodu, co przekłada się na zwiększenie efektywności zużycia paliwa. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest stosowanie włókien karbonowych w ramach foteli. Wszystko po to, aby samochody i produkcja ich były coraz bardziej przyjazne dla środowiska.
W Endego wiemy, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów, który obecnie wpływa na decyzję zakupowe klientów. W trosce o życie i zdrowie kierowców oraz pasażerów, producenci coraz częściej stosują rozwiązania, które umożliwiają zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wypadku oraz poważnych urazów. Jednym z popularnych rozwiązań jest stosowanie większej liczby poduszek powietrznych – nawet w autach o niższym standardzie. Obecnie większość samochodów, które zjeżdżają z linii produkcyjnych jest wyposażona w poduszki powietrzne poduszki chroniące głowę, klatkę piersiową i biodra zarówno kierowcy, jak i pasażerów. W niektórych modelach dodatkowe poduszki montowane są również w bocznych panelach drzwiowych. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka urazu w wyniku uderzenia w bok samochodu. Popularnym obecnie rozwiązaniem stosowanym w konstrukcji paneli drzwiowych mającym za zadanie poprawę bezpieczeństwa pasażerów jest także stosowanie elementów wykonanych z EPP (Polipropylen spieniony), które pochłaniają energię i minimalizują wpływ sił działających podczas uderzenia bocznego. W ten sposób samochód staje się bezpieczniejszy w codziennej eksploatacji, a jego użytkownicy mają większe szanse na wyjście z kolizji bez szwanku.
Współczesne technologie pozwalają na projektowanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, dzięki którym samochody stają się coraz bezpieczniejsze, bardziej ekologiczne, a przy tym stylowe. Projektowanie wnętrz samochodów to złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak ergonomia, technologia, ekologia i bezpieczeństwo.
Specjaliści z firmy Endego posiadają szerokie doświadczenie w zakresie projektowania elementów pojazdów spełniających wszystkie powyższe kryteria. Nasz zespół angażuje się w kompleksowe zarządzanie projektem – od koncepcji i projektu wstępnego aż po przygotowanie do produkcji seryjnej. Wiedza i doświadczenie specjalistów naszej firmy pozwala na tworzenie produktów, które spełniają najwyższe standardy jakościowe i zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, takich jak wiodący producenci samochodów.
Nasze doświadczenie i umiejętności pozwalają nam oferować klientom kompleksową pomoc na każdym etapie projektowania i produkcji elementów pojazdów. Dostarczamy produkty, które są estetyczne, bezpieczne, ekologiczne oraz funkcjonalne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas już dziś.
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej