Przemysł motoryzacyjny to bardzo wymagający rynek. Widać to szczególnie w obszarach jakości i ryzyka projektowego. Każda firma ma trudności z osiągnięciem wysokich standardów, uniknięciem niepotrzebnego ryzyka i skomplikowanych kwestii, zanim ich produkt dotrze do użytkownika końcowego. Różne standardy i wytyczne pomagają rozwiązać te problemy. ASPICE jest najbardziej znanym tego przykładem.
ASPICE (lub Automotive SPICE) to główne ramy i standard określający właściwą strukturę rozwoju produktu. Został opracowany pod koniec 1990 roku przez niemieckie firmy, takie jak BWM, Bosh, Continental, Daimler i Volkswagen. Początkowo dotyczył on głównie dziedzin związanych z oprogramowaniem i inżynierią systemów. Jednak nowe wersje mają zastosowanie również do mechaniki, sprzętu i ogólnych obszarów inżynierii. Obecnie ASPICE ma znacznie szersze zastosowanie w doskonaleniu procesów w sektorze motoryzacyjnym niż kiedyś. Służy jako narzędzie oceny procesu dla producentów OEM, dając wgląd w jakość rozwoju produktu dostawcy. Dzisiaj pominiemy część związaną z procesem oceny i skupimy się głównie na tym, w jaki sposób ASPICE może być przewodnikiem do poprawy codziennej pracy firmy.
Poniższy wykres przedstawia procesowy model V stosowany w ASPICE:
Widać tutaj, że powyższe etapy procesu mają kształt litery V. Stąd właśnie wzięła się nazwa modelu V. Głównymi obszarami opisanymi tutaj są inżynieria systemów i inżynieria oprogramowania. Jednak nowe wersje ASPICE odnoszą się również do innych części procesu.
Rozwój produktu rozpoczyna się od kroku SYS1 w lewym górnym rogu i przechodzi przez kolejne kroki. Można wyodrębnić trzy główne sekcje litery V:
Jest to ogólny graf modelu V. ASPICE ma jednak więcej kroków, o których warto wspomnieć:
Powyższy rysunek pochodzi z wersji 3.1 dokumentu wytycznych ASPICE. Można zauważyć, że ASPICE odnosi się do różnych procesów w cyklu życia produktu. Jego celem jest wspieranie rozwoju produktu i dostarczanie wskazówek, jak raportować, weryfikować i usprawniać przepływ informacji.
Istnieje kilka korzyści z wprowadzenia ASPICE do rozwoju produktu:
Chociaż ASPICE jest wysoce funkcjonalną strukturą w branży motoryzacyjnej, nie jest ona wolna od wyzwań. Stosowanie tej struktury wiąże się z wyzwaniami, zwłaszcza na początku, takimi jak:
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ASPICE, proponujemy poszukać bezpłatnych dokumentów z wytycznymi i kieszonkowego przewodnika, który pomoże Ci zrozumieć każdy krok procesu.
W kolejnym tekście, wyjaśnimy, jak używać ASPICE do oceny procesów podczas cyklu życia produktu.
Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.
Czytaj więcejPrzyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?
Czytaj więcejIdea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?
Czytaj więcej