Menu handler

ASPICE – sposób na tworzenie, utrzymywanie i usprawnianie procesów w firmie. .

Przemysł motoryzacyjny to bardzo wymagający rynek. Widać to szczególnie w obszarach jakości i ryzyka projektowego. Każda firma ma trudności z osiągnięciem wysokich standardów, uniknięciem niepotrzebnego ryzyka i skomplikowanych kwestii, zanim ich produkt dotrze do użytkownika końcowego. Różne standardy i wytyczne pomagają rozwiązać te problemy. ASPICE jest najbardziej znanym tego przykładem.

ASPICE (lub Automotive SPICE) to główne ramy i standard określający właściwą strukturę rozwoju produktu. Został opracowany pod koniec 1990 roku przez niemieckie firmy, takie jak BWM, Bosh, Continental, Daimler i Volkswagen. Początkowo dotyczył on głównie dziedzin związanych z oprogramowaniem i inżynierią systemów. Jednak nowe wersje mają zastosowanie również do mechaniki, sprzętu i ogólnych obszarów inżynierii. Obecnie ASPICE ma znacznie szersze zastosowanie w doskonaleniu procesów w sektorze motoryzacyjnym niż kiedyś. Służy jako narzędzie oceny procesu dla producentów OEM, dając wgląd w jakość rozwoju produktu dostawcy. Dzisiaj pominiemy część związaną z procesem oceny i skupimy się głównie na tym, w jaki sposób ASPICE może być przewodnikiem do poprawy codziennej pracy firmy. 

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

V-MODEL

Poniższy wykres przedstawia procesowy model V stosowany w ASPICE:

System Engineering Process Group

Widać tutaj, że powyższe etapy procesu mają kształt litery V. Stąd właśnie wzięła się nazwa modelu V. Głównymi obszarami opisanymi tutaj są inżynieria systemów i inżynieria oprogramowania. Jednak nowe wersje ASPICE odnoszą się również do innych części procesu. 

Rozwój produktu rozpoczyna się od kroku SYS1 w lewym górnym rogu i przechodzi przez kolejne kroki. Można wyodrębnić trzy główne sekcje litery V: 

  • Lewa część V – opisuje procesy takie jak:
    • otrzymywanie potrzeb klienta, 
    • ustalanie wspólnego zrozumienia i spisanie wymagań, 
    • tworzenie głównego projektu/architektury produktu, 
    • identyfikacja podziału między ogólnymi sprawami związanymi z systemem („SYS”) a kompetencjami do ich wdrożenia („SW” powyżej). 
  • Dolna część „V” to część, w której komponenty produktu są projektowane i tworzone w oparciu o wcześniejsze wymagania. Rozpoczyna ona również drugą część procesu: weryfikację. 
  • Prawa część „V” opisuje proces weryfikacji poprzednich kroków. To nie przypadek, że każdy krok po prawej stronie pokrywa się z krokiem po lewej stronie. Jest to celowe, aby reprezentować, że weryfikujemy stworzony produkt ze zdefiniowanymi potrzebami / wymaganiami / projektem. 

Jest to ogólny graf modelu V. ASPICE ma jednak więcej kroków, o których warto wspomnieć: 

Powyższy rysunek pochodzi z wersji 3.1 dokumentu wytycznych ASPICE. Można zauważyć, że ASPICE odnosi się do różnych procesów w cyklu życia produktu. Jego celem jest wspieranie rozwoju produktu i dostarczanie wskazówek, jak raportować, weryfikować i usprawniać przepływ informacji. 

Korzyści płynące z ASPICE

Istnieje kilka korzyści z wprowadzenia ASPICE do rozwoju produktu: 

  1. Jakość rozwoju oprogramowania / sprzętu – zapewnia dobre praktyki w zakresie dostarczania danych wejściowych do rozwoju i weryfikacji wyników, minimalizując ryzyko wystąpienia problemów na późnych etapach cyklu produktu. 
  2. Zwiększenie wydajności – wybór odpowiednich metod stosowania etapów procesu ASPICE może pomóc zwiększyć produktywność i obniżyć koszty rozwoju produktu. 
  3. Lepsza komunikacja – wytyczne ASPICE wskazują na znaczenie komunikacji pomiędzy każdym z partnerów zaangażowanych w rozwój produktu. Raporty, dzielenie się wynikami i przekazywanie informacji o punktach blokujących są kluczem do sprawnego rozwoju produktu. 
  4. Zwiększenie zadowolenia klientów – ze względu na wyzwania branży motoryzacyjnej, stosowanie tak dobrze znanych standardów może zwiększyć zaufanie klientów do Twojej pracy i reputacji. Może to pomóc w budowaniu lojalności klienta i zwiększyć szansę na jego powrót do przyszłych projektów. 
  5. Zgodność ze standardami branżowymi – celem stosowania ASPICE jest zachowanie zgodności ze stale zmieniającymi się standardami i zapewnienie wiarygodnego źródła informacji na ich temat. 

Wyzwania związane z ASPICE

Chociaż ASPICE jest wysoce funkcjonalną strukturą w branży motoryzacyjnej, nie jest ona wolna od wyzwań. Stosowanie tej struktury wiąże się z wyzwaniami, zwłaszcza na początku, takimi jak: 

  1. Złożoność – standard ASPICE składa się ze szczegółowych i złożonych ram, które mogą być trudne do zrozumienia dla pracowników. Ważne jest, aby wprowadzać wytyczne krok po kroku, a następnie skupić się na szkoleniu użytkowników, które pomoże dobrze zrozumieć proces. 
  2. Ograniczenia zasobów – ze względu na zapotrzebowanie na dodatkowe narzędzia i szkolenia wspierające nowy proces, wprowadzenie ASPICE jest kosztowne i wymaga dużych zasobów. Poświęcenie ograniczonych zasobów na takie działania może być trudne dla małych organizacji. 
  3. Brak wszystkich standardów branżowych – ASPICE stara się być na bieżąco z większością używanych standardów (szczególnie w rozwoju oprogramowania). Nie uwzględnia jednak wszystkich standardów. Może to prowadzić do niespójności między wymaganiami klientów/dostawców a ich standardami. 
  4. Integracja z istniejącymi procesami – jeśli firma ma już pewne procesy używane codziennie, wprowadzenie ASPICE może być wyzwaniem, a nawet zmusić firmę do usunięcia problematycznych systemów. Niezależnie od tego, jak trudny może to być proces, jest on korzystny dla firmy, jeśli jej pracownicy zaakceptują zmianę. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ASPICE, proponujemy poszukać bezpłatnych dokumentów z wytycznymi i kieszonkowego przewodnika, który pomoże Ci zrozumieć każdy krok procesu.

W kolejnym tekście, wyjaśnimy, jak używać ASPICE do oceny procesów podczas cyklu życia produktu.   

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Rola inżyniera systemów w motoryzacji

Jeśli pomyślisz o samochodzie… czy wydaje Ci się być skomplikowany? Podwozie, koła, silnik, skrzynia biegów, klimatyzacja, stereo i gotowe. Cóż, samochody nie są już takie proste. Biznes motoryzacyjny ewoluował, a samochody to już nie tylko jazda, ale także sposób spędzania czasu w jej trakcie i oczywiście – bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Czy pociąg wodorowy może zrewolucjonizować transport kolejowy?

Przyszłość transportu kolejowego jest nierozerwalnie związana z technologiami przyjaznymi środowisku. Według wielu ekspertów jednym z fundamentów nowoczesnego kolejnictwa mają stać się pociągi wodorowe. Jak pod względem zaawansowania prac nad zastosowaniem wodoru w kolejnictwie wypadają polskie firmy? Czy kolej wodorowa może zrewolucjonizować transport szynowy w naszym kraju i na całym świecie?

Czytaj więcej

Autobus wodorowy – innowacyjny element tkanki miejskiej

Idea zrównoważonego rozwoju oraz nastawienie na ekologię determinują kierunek, w którym zmierza współczesny transport publiczny. Autobus wodorowy jest innowacyjnym środkiem transportu doskonale wpisującym się w standardy, jakie powinna spełniać nowoczesna komunikacja miejska. Na ulicach polskich i zagranicznych miast coraz częściej można spotkać te niskoemisyjne pojazdy, które nie tylko szybko stają się funkcjonalnym elementem transportu publicznego, ale także zapewniają szereg korzyści w innych obszarach, m.in. przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w danej miejscowości. Przewiduje się, że wraz z ich elektrycznymi odpowiednikami autobusy na wodór staną się w perspektywie kolejnych lat nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Co sprawia, że pokładane są w nich tak duże nadzieje?

Czytaj więcej

Newsletter

Chcesz dowiedzieć się więcej o inżynierii i motoryzacji?